15 najväčšie mesto Európy, Praha

V 19. Storočí v súvislosti s hospodárskym vývojom sa niektoré predmestia Prahy rozrástli, z osád vznikli predmestia ako Karlín.

Praha

Do jednej aglomerácie s názvom Praha sa časom zlúčili predmestia a mestá ako Kráľovské Vinohrady, Žiškov, Vršovice, Libeň, Nusle, Vysočany, Karlín, Smíchov, Bubeneč, Břevnov a Uhříněves. Mesto Praha sa začalo formovať v ôsmom a desiatom storočí na brehu rieky Vltava.

Záznamy o osídľovaní mesta siahajú do konca ôsmeho storočia. Písomný záznam z roku 960 opisuje Prahu ako kamenné mesto s trhoviskom. Na pravom rieky Vltava sa budovalo mesto Vyšehrad, ten sa na krátky čas stal sídlom kniežat a kráľov.

Staré Mesto sa formovalo na konci druhej polovici 11. Storočia. Vznikli tam nádvoria aj trhovisko. V roku 1257 založil kráľ Otakar II. Menšie mesto. Ďalším mestom na ľavom brehu rieky boli Hradčany. V 19. Storočí na okraji mesta vznikli dve dediny Klánovice a Háje. Nové predmestia vznikli vo vinohradoch a na poliach, neskôr sa z nich stali samostatné mestá Karlín, Vinohrady a Žižkov.

Na druhej strane rieky vzniklo množstvo dedín. Niektoré z nich boli pridružené k mestu a iné samy zanikli v priebehu tridsaťročnej vojny. Tancujúci dom navrhol americký architekt Frank Gehry a český architekt Vlado Milunić.

Zdroj: tripsavvy.com

Tancujúci dom

Ide o dekonštruktívnu architektúru, ktorá je charakterizovaná deformáciou, formovaniu povrchu nepravidelnými tvarmi, ktoré popierajú základné elementy architektúry. Ide o nepravidelný ale kontrolovaný chaos, bez ornamentov a dekorácie. Dve veže sú inšpirované súsoším páru Freda Astaira a Ginger Rogersovej, Základnou časťou projektu je sklenená veža vyrobená v Taliansku a betónová fasáda bola navrhnutá počítačovým modelom, formy však boli zhotovované ručne. Fred je mužská postava z betónu a Ginger je ženská postava zo skla, tá sa zužuje v páse a je naklonená nohami o Freda. Budova má šesť poschodí a slúži na administratívne účely. Súčasťou budovy je reštaurácia a terasa s výhľadom na Prahu.

Zdroj: michaelpruckner.com

Karlov most

Karlov most je najstarším mostom križujúcim rieku Vltava. Jeho dĺžka je 516 metrov a široký 10 metrov. Most je 13 metrov nad hladinou rieky, po celej svoje dĺžke je tri krát zalomený. Most zdobí 30 sôch a súsoší v dvoch radoch, je ohraničený troma vežami. Malostranská väčšia a menšia mostná veža a Staromestská mostná veža. Pôvodný názov mosta bol Pražský alebo Kamenný most, Karlovým mostom sa stal až v roku 1870.

Jeho výstavba trvala takmer 53 rokov po záštitou Karola IV. Ihneď po výstavbe sa stala významným obchodným miestom, most bol využívaný na rytierske turnaje aj korunovačné sprievody. Most bol jediným v Prahe až do roku 1841. Praha sa do dnešnej podoby postupne vyvinula počas jedenástich storočí.

Zdroj: ttstudio.sk

Ako metropola bola sídlom Českého kniežatstva, Českého kráľovstva a sídlom Svätej rímskej ríše. V dejinách dvadsiateho storočia sa stala hlavným mestom Československa. Medzi hlavné pamätihodnosti mesta patrí Pražský hrad, Karlov most, Staromestské námestia s orlojom, Josefov, Petřín a Vyšehrad.

Centrum

Od roku 1992 je historické centrum zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Súčasné mesto má približne 1,3 milióna obyvateľov a celková metropolitná oblasť zasahuje približne na 2,1 milióna obyvateľov. Praha je dnes ekonomicky rozvinutá a bohatá s vysokou životnou úrovňou. Mesto Praha je považované za jedno z najkrajších miest v Európe.

Pražský hrad patrí po celé roky k najvýznamnejším pamiatkam Českej republiky. Budova je zároveň sídlom prezidenta v Hradčanoch. Ako kultúrna pamiatka stelesňuje politické aj kultúrne dejiny krajiny, počnúc deviatym storočím do dnes. Podľa najstaršej kroniky Kosmanskej, hrad založila kňažná Libuša, manželka Přemyslava Oráča.

Známa Libušina veštba pri zakladaní hradu, sa zároveň stala inšpiráciou českej literatúry. Územie dnešného Pražského hradu sa nazývalo Žiži a slúžilo ako obetisko. Boli tu vykonávané pohanské obrady aj slávnosti.  

Zdroj: neldeliriononeromaisola.it

Metro

Pražské metro je jediné v Česku, zároveň tvorí základ hromadnej prepravy v meste. Denne prepraví milión cestujúcich. Prevádzkovateľom železnice je Dopravný podnik hlavného mesta Praha, a.s., ktorý zároveň prevádzkuje električkovú, autobusovú dopravu a lanovú dráhu. Celková dĺžka metra je 65,2 km, s počtom staníc 62. Prvý návrh na výstavbu podpovrchovej električky pochádza z roku 1926 a predložili ho Ing. Vladimír List a Bohumil Belada. Projekt niesol názov Podzemná rýchla dráha pre Prahu.  

Systém metra je navrhnutý tak, že sa všetky tri trasy stretávajú v centre na troch prestupových staniciach Mústek, Muzeum a Florenc. Mnohé zo staníc zdobia umelecké diela, mozaiky, vitráže, reliefy.
Pre linku A je charakteristická svetlozlatá a zelená, na linke B je žltá farba kombinovaná kameňom, predovšetkým žulou, mramorom a pieskovcom. Linka C je červená a stanice sú vyzdobené mramorom, žulou, sivcom, boli použité keramické obklady v prírodných farbách.  

Zdroj: blog.foreigners.cz

Letisko

Letisko Václava Havla Praha sa v minulosti volalo Letisko Praha-Ruzyně, ide o medzinárodné civilné letisko, leží na severozápadnom okraji Praha 6. 5. októbra 2012 sa letisko premenovalo a bolo pomenované po prvom prezidentovy Česka po páde komunizmu.

Je to najväčšie letisko v Česku a zároveň jedno z najväčších v strednej a východnej Európe. V roku 2018 dokázalo prepraviť 16,8 milióna cestujúcich a vykonalo 156 tisíc letov a pristáti lietadiel. Štatisticky sa tak zaradilo medzi najviac vyťažené letiská v Európe. Letisko je vybavené štyrmi terminálmi, hlavným je odbavovacia plocha Apron North, ktorá má 17 stojísk a tunely pre nástup do lietadla. Letisko je jedným z najobľúbenejších, objavilo sa vo filme James Bond, Casino Royal z roku 2006. 

Orloj

Staromestský orloj sa nachádza na južnej strane Staromestskej radnice. Orloj pozostáva z orloja v strede a kalendárneho štítka dole, na astronomickom číselníku je možné odčítať štyri rôzne časy. Stredoeurópsky čas, pražský slnečný čas, babylonsky a staročeský čas.

Zdroj: flickr.com

Orloj obsahuje všetky znamenia zverokruhu, fázy mesiaca a jeho polohu vo vzťahu k Slnku, súmraku, úsvitu a dátum. Je na ňom možné vyčítať mesiac, deň a sviatky kresťanského kalendára. Nad orlojom sú okná v ktorých sa pohybujú apoštoli. Je doplnený sochami na okrajoch, anjelom, kohútom. Orloj je dnes nastavený na stredoeurópsky čas.  

Titulka