Cheesecake

New York Style Cheesecake je klasifikovaný ako koláč, ale mnohý ho zaradzujú aj medzi torty, nakoľko do koláča idú vajíčka, ktoré tvoria jeho kľúčovú zložku.

Cheesecake

Cheesecake je definovaný ako pudingový koláč, na základe toho, že v koláči nefiguruje múka, koláč má jemnú náplň a štruktúru, pevnú kôrku. 

Cheesecake, alebo tiež koláč z tvarohu, tvorí ho jedna alebo viac vrstiev. Hlavná vrstva je vyrobená zo zmesi syra, najčastejšie sa vyrába z tvarohu, smotanového syra, alebo syra Ricotta, ďalšie zložky v recepte sú vajíčka a cukor.

Celá zmes je uložená v korpuse, ktorý pozostáva z pevného plášťu vyrobeného zo sušienok alebo piškóty, v kombinácii s rozpusteným maslom.

Koláč môže byť vyrobený ako pečený, no najčastejšie je servírovaný chladený. Hlavná vrstva, môže byť ochutená. Do syrovej zložky je tak možné zamiešať vanilku, citrón, čokoládu alebo aj korenie.

Koláčik je možné na tanieri dozdobiť šľahačkou alebo ovocím, orechmi, omáčkou z ovocia alebo čokolády.

Chesesecake mohol byť populárny už v starovekom Grécku, prvá zmienka o koláči z tvarohu pochádza od gréckeho lekára Aegima, ešte z piatého storočia pred naším letopočtom. Najstaršie zachované recepty zaznamenal Cato the Censor, rímsky vojak a historik.

Ten uvádza tri recepty na tvarohový koláč libium, savillum a placenta. Práve placentový koláč sa najviac podobá dnešnému tvarohovému koláču, so samostatnou kôrkou určenou na pečenie. Anglický šéfkuchár Heston Blumenthal bol presvädčený, že práve tvarohový koláč pochádza z Anglicka.

Svoju zmienku uvádza v knihe Forme of Cury (1390). Názvoslovie Cheesecake sa používa už od 15. Storočia a postupne sa do dnešnej podoby vyvinul v 18.

Storočí, kedy sa droždie v koláči zamenilo sa vajíčka. V knihe Nový systém domácej kuchyne bol prvý krát publikovaný Mariou Rundellovou v roku 1806 a patril k najpopulárnejšej kuchárskej knihe v Anglicku.

Zdroj: livedan330.com

Moderný Cheesecake z roku 1872 vyvinul američan William Lawrence v New Yorku. Ten sa dnes dodáva v dvoch rôznych druhoch, ako pečený tvarohový koláč a koláč z nevareného krémového syra na drobivom sušienkovom plášti.

V Južnej Afrike sa vyrába zo šĺahačky, krémového syra, želatíny, spolu s kôrou z masla a sušienok. Koláč sa nepečie a do plnky sa pridáva aj likér Amarula. V Japonsku je tvarohový koláč v štýle Soufflé, a vyrába sa zo smotanového syra, masla, cukru, vajec.

Je vzdušný, textúrovaný a kolísavý. Na Filipínach je tvarohový koláč vyrobený z grahamových sušienok, krémového syra, a džemu ube halaya. Rovnako ako mnohé dezerty na Filipínach má charakteristickú fialovú farbu.

V Španielsku svoju popularitu získal za pomoci Santiaga Rivera v roku 1990. Baskický tvarohový koláč dosiahol svoju popularitu v roku 2010 v online svete, kde ho publikovala spisovateľka Nigella Lawson.

Ten sa vyrába bez kôrky a spáleného pudingu. V Rusku sa nazýva Vatrushka, koláč je okrúhleho tvaru a je plnený tvarohom. Vo Švédsku tvarohový koláč nazývajú Ostkaka. V Spojených štátoch poznajú niekoľko druhov tvarohového koláča, v závislosti od regiónu.

V Chicagu je zvonku pevný a vo vnútri krémový. Najčastejšie ho vyrábajú vo vymastenej tortovej forme a kôrka sa vyrába z mäkkého chleba, ktorý sa mieša s cukrom a maslom. V New Yorku je základom receptu smotanový syr v komninácii s kyslou smotanou.

Ingrediencie

Základ

  • 200 g maslových sušienok (napr. Digestive)
  • 100 g roztopeného masla

Plnka

  • 500 g krémového syra (napr. Philadelphia)
  • 200 g práškového cukru
  • 1 vanilkový struk alebo 1 lyžička vanilkového extraktu
  • 200 ml smotany na šľahanie
  • 3 vajcia
  • 1 lyžica hladkej múky
  • Kôra z 1 citróna (jemne nastrúhaná)

Poleva

  • 200 g kyslej smotany
  • 2 lyžice práškového cukru
  • 1 lyžička vanilkového extraktu

Recept

  1. Predhrejte rúru na 160 °C. Sušienky rozdrvte na jemné omrvinky (napríklad v mixéri) a zmiešajte ich s roztopeným maslom, až kým sa dobre nespoja. Zmes vtlačte do spodnej časti tortovej formy (priemer cca 22 cm) a vyrovnajte ju na rovnomernú vrstvu. Pečte základ v rúre asi 10 minút, potom ho nechajte vychladnúť.
  2. V miske vyšľahajte krémový syr s práškovým cukrom, vanilkovým extraktom a citrónovou kôrou, až kým nebude hladký. Pridajte vajcia jedno po druhom, dobre premiešajte po každom pridaní. Nakoniec pridajte hladkú múku a smotanu na šľahanie, a znova premiešajte, aby ste získali jemnú zmes.
  3. Nalejte plnku na pripravený základ zo sušienok. Cheesecake pečte v rúre predhriatej na 160 °C približne 50-60 minút, alebo kým okraje nebudú pevné, ale stred zostane mierne pružný.
  4. Medzitým zmiešajte kyslú smotanu s práškovým cukrom a vanilkovým extraktom. Po upečení cheesecakeu polejte vrch tejto zmesi a dajte ho späť do rúry na ďalších 10 minút.
  5. Po upečení nechajte cheesecake úplne vychladnúť pri izbovej teplote a potom ho vložte do chladničky na minimálne 4 hodiny, ideálne cez noc, aby sa dobre stuhol a chutě sa prepojili.
  6. Cheesecake podávajte chladený, ozdobený čerstvým ovocím, karamelovou alebo čokoládovou polevou, podľa vašej chuti.

Titulka