Vo Francúzku ale aj Kanade sa s pečivom a cukrovinkami spája slovné spojenie pastries. V Austrálii a Libanone sa najčastejšie hovorí o pekárni a cukrárni. V Británii sa takto predáva najmä pečivo ráno. Čerstvo každý deň. V Maďarsku je to cukrászda a v Poľsku cukiernia a ciastkarnia. Konditorei je druh podniku, ktorého hlavnou ponukou je široká škála pečiva a najčastejšie sa dokonca spája s kaviarňou.
Najčastejšie je možné sa s týmto stretnúť v krajinách ako je Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Dánsko, Švédsko a Česká republika. Kultúra podniku sa často líši iba od závislosti krajiny, no zvyčajne sa časť koláča predáva spolu s kávou alebo čokoládou priamo na mieste. Pre typ profesie Pâtissier, je v mnohých krajinách nutné dosiahnuť špecializovaný vzdelávací program.
Croquembouche pochádza z Francúzska, dezert pozostáva z odpaľovaného cesta – choux a previazanými vláknami karamelu. Patrí medzi najčastejší dezert na svadbách, alebo krstoch. Jeho názov pochádza z frázy croque en bouche, čo je možné preložiť aj ako niečo čo chrumká. Súčasťou dezertu je teda choux plnená krémom diplomate a ozdobené mandľami, čokoládou, makrónkami alebo ganache. Jednotlivé časti sa spoja do pyramídy, kde sa spoja do pavučiny z karamelu. Prvá zmienka o tomto dezerte pochádza z knihy Le Pâtissier royal parisien ale spomenutá je tiež v knihách Le Cuisinier Impérial a L’Art du Cuisinier.
Mille feuille rovnako pochádza z Francúzska a vyrába sa z niekoľkých vrstiev lístkového cesta a cukrárskeho krému. Lístkové cesto sa pečie pod váhou, aby sa nenafúklo a zostalo chrumkavé. V druhom kroku sa do vrstiev poukladá crème pâtissière alebo crème mousseline. Napokon sa dezert popráši práškovým cukrom. Podáva sa napríklad so šľahačkou a ovocím.
Pravda je taká, že Crème brûlée je jedným z najobľúbenejších francúzsky dezertov. Je to krémový puding pečený vo vodnom kúpeli, posypaný cukrom, ktorý sa spáli. Tento typ dezertu je možné ochutiť škoricou, čokoládou alebo vanilkou.
Eclairs je pečivo z lístkového cesta choux, na spôsob profiteroliek. Na jeho prípravu postačí iba niekoľko ingrediencií – voda, múka, mlieko a vajíčka. Po upečení sa zákusok naplní krémom diplomat a poleje rozpustenou čokoládou ganache.
Dezert Paris-Brest pochádza z roku 1910 a vznikol na pamiatku cyklistických pretekov Paríž-Brest-Paríž. Vyrába sa z cesta choux v tvare kruhu, naplnený pralinkovým krémom mousseline. Zvykne sa ozdobovať aj mandľami a práškovým cukrom.
Financiers je malý koláčik, vyrobený z orechovej múky a zhnednutého masla. Pečú sa do obdĺžnikov. Zvykne sa do nich pridávať aj korenie, kardamón, či nasekané orechy. Ich tvar pripomína malé tehličky zlata.
Makrónky sú jednoduché sušienky z mandľovej múčky a pusiniek zmiešaných do cesta. Pečie sa zvyčajne na silikónovej podložke v tvare kruhu. Makrónky sa medzi dvoma piškótami plnia príchuťami alebo ovocným pyré alebo čokoládovou ganache.
Choux au craquelin sa vyrába s choux, ktoré sa pri pečení topí a vytvára sa tak praskavý vzorovaný povrch. Dezert sa pri pečení zvykne nafúknuť, v jeho vnútri sa tak vytvorí vzduchová bublina, ktorú je možné naplniť cukrárskym krémom.
Galette des Rois rovnako pochádza z Francúzska, podáva sa hlavne na sviatok Troch kráľov. Koláč tvoria dve vrstvy lístkového cesta, preložené frangipanovou plnkou. Francúzske cukrárne sú v januári sú plné zlatohnedých dezertov. Zaujímavosťou je, že pekári do koláča zvyknú dať fazuľu alebo malú sošku. Kto v domácom prostredí nájde v koláči predmet, stane sa kráľom alebo kráľovnou v ten jeden deň.
Bûche de Noël je slávnostný vianočný dezert. Tenká vrstva piškóty je potretá plnkou. Zvykne sa vyrábať s čokoládovou polevou.
Mousse au chocolat je vzdušná pena, vyrobená z vyšľahaných bielkov, preložených do žĺtkového základu. Niekedy sa zvykne vyrábať aj zo smotanového syru. Podáva sa v šálke alebo sa z neho robia malé kopčeky na dezertovom tanieri.
Brioche je francúzsky druh chleba obohateného o maslo a vajcia. Je jemný uprostred a má zlatohnedú kôrku. Je to všestranný druh chleba, často sa pridáva k slaným aj sladkým jedlám.
Tarte je malý ovocný koláčik z krehkého cesta Pâte sablée. Zvykne byť naplnený vanilkovým pudingom, po jeho upečení sa ešte zvykne dozdobiť glazúrou s vysokým leskom.
Floating Island je klasický dezert, pripomínajúci ostrov. Súčasťou dezertu je krémový anglický puding s pošírovanou pusinkou. Tento luxusný francúzsky dezert nevyžaduje pečenie a obsahuje iba základné suroviny.

Zdroj: bonnibakery.com
Fraisier Gateau je francúzsky dezert, vyrobený z dvoch vrstiev špongie Genoise, krému mousseline s príchuťou vanilky, jahodového želé a kompótu z čerstvých jahôd.
Charlotte aux Fraises je profesionálny dezert s veľmi jednoduchou prípravou. Torta je plnená hodvábne jemným krémom mousseline. Zvykne sa zdobiť ako aj sušienkami, tak aj jahodami. Má jemnú ovocnú chuť, textúrou pripomínajúcu tiramisu. Najlepšie na tomto dezerte je to, že nevyžaduje pečenie.

Zdroj: cristinamehedinteanu.ro
Clafoutis pochádza z oblasti Limousin vo Francúzsku. Tie najlepšie reštaurácie ho podávajú po celej krajine. Tento rustikálny dezert nemá kôrku a podobá sa flanu. Zvykne obsahovať čerešne, alebo sú doplnené iným druhom ovocia.

Zdroj: huffpost.com