Créma Catalana

Francúzsky dezert Créme Brulée má inú konzistenciu ako Créma Catalana, pretože je vyrobený zo smotany a ako príchuť sa používa vanilka.

Créma Catalana

Zatiaľ čo pri Créma Catalana sa používa na výrobu mlieko, ktoré je ochutené škoricou a kôrou z citróna. Mlieko sa zahusťuje kukuričným škrobom. Ako už samotný názov prezrádza, Créma Catalana pochádza zo Španielska.

V niektorých regiónoch recept poznajú pod názvom Crema Cremada, čo v preklade znamená spálený krém. Recept je veľmi podobný Crème Brûlée, no ten sa vyrába zo smotany. Créma Catalana sa teda dá jednoducho vyrobiť zo žĺtkov, mlieka, cukru, kukuričného škrobu, citrónovej a pomarančovej kôry, škorice, alebo vanilkového struku. 

Prvý recept na tento chutný krém pochádza zo 14. Storočia, kniha má názov Libre de Sent Sovi. Druhou zmienkou o Créme Catalana pochádza zo 16. Storočia, a ten je súčasťou katalánskej kuchárskej knihy Libre del Coch. Recept mal pudingovú konzistenciu a na vrchu bol posypaný cukrom a následne spálený horúcou tyčou, čo vytvorilo škrupinku na povrchu.

Recepty zo 17. Storočia poznajú tento dezert ako Krém svätého Jozefa. Išlo totiž o dezert často pripravovaný v súvislosti s oslavami sv. Jozefa. Dnes sa podáva celoročne. Katalánsky krém sa objavil aj v knihe z roku 1745, známeho španielskeho mnícha Juana de Altamiras, cukrová spálená poleva bola jeho dodatkom až v roku 1770.

Je to teda jeden z najstarších európskych pudingových dezertov 14. storočia. Krém má výraznú chuť, a niekedy sa používa aj ako súčasť iných receptom, hlavne dezertov z nugátu, alebo zmrzliny.  

Zdroj: spanishsabores.com

Ingrediencie

  • 500 ml mlieka
  • 1 škoricová tyčinka
  • 1 citrónová kôra (z 1 citróna)
  • 5 žĺtkov
  • 100 g kryštálového cukru
  • 1 lyžica kukuričného škrobu
  • 1 lyžička vanilkového extraktu
  • 50 g cukru na karamelizovanie (na posypanie)

Postup

  1. V stredne veľkom hrnci zohrej mlieko spolu so škoricovou tyčinkou a citrónovou kôrou na strednom ohni, kým sa nezačne variť. Potom odstav z ohňa a nechaj lúhovať 10-15 minút, aby sa chute uvoľnili.
  2. Medzitým vo veľkej miske vyšľahaj žĺtky s cukrom, kým nezískajú bledú a krémovú konzistenciu. Pridaj kukuričný škrob a dôkladne premiešaj.
  3. Po lúhovaní mlieka vyber škoricovú tyčinku a citrónovú kôru. Pomaly nalej horúce mlieko do zmesi žĺtkov a cukru, pričom neustále miešaj, aby sa žĺtky nezrazili.
  4. Zmes vráť späť do hrnca a var na strednom ohni, stále miešaj, až kým sa nezahustí na konzistenciu pudingu. Pozor, aby sa zmes nezahriala príliš, aby sa nezrazila.
  5. Po zahustení odstav z ohňa a premiešaj s vanilkovým extraktom. Rozdeľ zmes do jednotlivých ramekinov alebo malých misiek. Nechaj ich vychladnúť pri izbovej teplote, potom zakry a vlož do chladničky na minimálne 2 hodiny, ideálne cez noc.
  6. Pred podávaním posyp vrch každého krému cukrom. Pomocou horáka na karamelizovanie (alebo pod grilom v rúre) karamelizuj cukor, kým sa neroztopí a nezíska zlatistú farbu. Ak používaš rúru, griluj na vysokom ohni, ale dávaj pozor, aby sa krém nezohrel.
  7. Podávaj hneď po karamelizovaní, aby bola vrstva karamelu chrumkavá.

Titulka