Cvikla, zlepšuje náladu

Cviklová šťava obsahuje dusíkaté látky, ktoré podporujú vznik oxidu dusnatého. Je to plyn, ktorý pomáha krvnému obehu.

Cvikla zlepšuje náladu

Cvikla sa často používa pri liečení pečene. Látky, ktoré cvikla obsahuje prirodzene čistia pečeň. Betakyamín podporuje detoxikáciu a zároveň dáva cvikle silnú purpurovú farbu.

Ochraňuje žlčník a žlčovod, regeneruje bunky. Absorbuje ťažké kovy a čistí krv.

Cvikla rovnako stimuluje močenie a vylučuje z tela kyselinu močovú. Červené farbivo v cvikle má protizápalové účinky, detoxikuje a pôsobí antioxidačne. Cvikla je rovnako dobrým zdrojom železa. Pri zvýšenom výkone podporuje distribúciu energie a výdrž.

Obsahuje množstvo kyseliny listovej, vitamíny skupiny B, nitrát, ktorý sa mení z nitridu na oxid dusnatý.

Zabezpečuje rozšírenie ciev, prietok krvi, redukciu kyslíka, efektívne okysličuje svaly. Cviklová vňať má veľa vyživujúcich prvkov, má nízky obsah tuku, antioxidačné vlastnosti.

Rovnako ako jej koreň aj listy obsahujú prírodnú látku betaín, ten v krvi znižuje hladinu homocysteínu. Rovnako ako každá listová zelenina, výborne bojuje zo stresom. Chronický stres oberá telo o horčík, ktorý je veľmi dôležitý pre oddych.

Cvikla sa môže zdať príliš obyčajná, no spomedzi všetkých plodov dozrievajúcich na zemi, je neprekonateľná pre svoje omladzujúce účinky v organizme. Cvikla je nenáročná plodina a v našich zemepisných končinách je pestovaná po celé roky.

Uskladňuje sa v pivniciach, do predaja sa dostáva v zimnom období. Rastúca cvikla čerpá živiny z pôdy a jej najdôležitejším prvkom je kremík. Cvikla obsahuje veľmi jedinečnú kombináciu kremíka s ďalšími zložkami, spevňuje tkanivá, kožu, cievy, kosti, odvádza z mozgu kovy.

V jej listoch sa nachádza kyselina listová.

Zdroj: fitcool.sk

Vďaka vitamínu skupiny B vzniká v bunkách kyselina nukleová. Tá plní dôležitú úlohu pri tvorbe nových buniek a raste tkaniva.

Kyselina listová sa tiež podieľa na tvorbe červených krviniek, tie na seba viažu kyslík, ktorý sa odosiela do celého organizmu. Metionín, ktorý sa tiež nachádza v kyseline listovej, sa vďaka metabolizmu dostáva aj do našich vlasov, nechtov a pokožky.

Prirodzeným spôsobom udržuje v nich vláčnosť, pevnosť aj pružnosť.

Titulka