Grands crus je 60km dlhá vinná cesta, ktorá ponúka tie najznámejšie značky vín. V srdciach vinohradov sa rodia nektáre, v pivniciach zreje šampanské, alebo cuvée. Maison Perrier-Jouët je dom regeneratívneho vinohradníctva s históriou od roku 1811.
Mnohé regeneračné postupy pomáhajú pôde. Starostlivosť o vinič a okolitú flóru tvorí ekosystém, ktorý podporuje zachytávanie uhlíka a tak kladne pôsobí na pozitívnu zmenu klímy v jeho okolí. Vo vinohradoch sa uplatňujú zásady regeneratívneho vinohradníctva. Predovšetkým pri obrábaní pôdy, podporí rastu viniča, zatrávňovanie, neustálej snahy o zvyšovanie úrodnosti, drenážovanie pôdy súvisiace s jeho optimálnym zavlažovaním.
Včely a včelie úle, nízke stromy sú rovnako dôležitými zdrojmi života, ponúkajú priestory pre hniezdenie a život fauny. Spoločnosť je oddaná prírode a vytvára silný zážitok voči ekosystému v celku. Ich starostlivosť o prírodné bohatstvo im poskytuje a umožňuje vytvárať dokonalé podmienky pre pestovanie hrozna Chardonnay. To je od svojho počiatku dôležitou odrodou viniča Maison Perrier – Jouët. Odroda sa pestuje na kriedových svahoch regiónu Champagne. Vinič Perrier-Jouet, sa nachádza na pobreží Côte des Blancs s takmer sto percentnou kvalitou na stupnici kvality Echelle des Crus. Vďaka vlastnostiam pôdy a slnečnému žiareniu je toto miesto vhodné na výrobu tej najkvalitnejšej odrody hrozna Chardonnay.

Zdroj: gjn.cz
Vášeň zakladateľov domu k botanike a záhradníctvu sa dopracoval k výnimočnému majetku priamo v srdci Champagne, neďaleko Epernay. Už v 19. Storočí jej zakladateľ Charles Perrier investoval veľa energie do vinohradov, aby získali status Grand Cru.
Odroda sa zbiera ručne a lisuje jemne, aby sa tak zachoval jeho aromatický profil a sviežosť. Pridaním kvasiniek sa šťava mení na víno a v závere procesu tak môže pivničná majsterka začať s procesom presného miešania rôznych odrôd cuvée. Už viac ako dvesto rokoch sa tak skúmajú aspekty Chardonnay a vďaka ich získanému know-how, tak dokážu vytvárať nekonečné variácie kvetinových vôni definujúcich štýl domu.
Rodina Watson vlastní v lokalite Chablis sedem vinohradov, nachádzajúcich sa na severe burgundského regiónu vo Francúzsku. Vypestované víno je v tejto oblasti menej kyslé a má väčšiu ovocnosť ako Chardonnay. Označením vína Chablis je možné použiť iba výlučne odrodu Chardonnay pestovaného na tomto mieste.
Podnebie v okolí mesta je ideálne pre rast hrozna vhodného pre suché biele víno s čistou vôňou a chuťou. Tu pestuje hrozno aj rodina britskej herečky Emmy Watson. Ich vinohrady sa rozprestierajú na vápencových kopcoch. Tvoria tak súčasť ich rodinnej vášne už viac ako tridsať rokov. O zasadenie vinohradu sa postaral Chris Watson, ešte v roku 1990. Vinárstvo tak v dnešných časoch ponúka jedinečné víno Irancy – červené Pinot Noir, víno s arómou čiernych ríbezlí, korenia, sladkého drievka a kože.

Zdroj: renais.co.uk
Tým druhým je biele Chardonnay, ktoré je svieže a intenzívne zároveň. Ponúka chuť citrusových, kvetinových a minerálnych tónov. Rodina Watsonovcov je preto úzko spojená s vínom a prírodou, ktorá obklopuje Burgundsko. Je to len pár mesiacov čo Emma Watson odprezentovala nový produkt pod názvom Renais. Ide o moderný lahodný gin. Definovaný ako nápoj plný inšpirácie pochádzajúcej z regiónu Burgundsko, hovorí to veľa o remeselnej práci a výraznej plnosti a chuti hrozna Grand Cru. Renais v preklade do slovenčiny znamená “znovuzrodenie”.
Súrodenci Alex a Emma Watsonovci sú dnes právom hrdí na svoj nový produkt. Renais sa vyrába z lisovaného hrozna a bobúľ borievky, ktoré sú doplnené prírodnými ingredienciami koreňa angeliky, lipových kvetov, agátového medu a kimmeridgiánskym kameňom. Vyvážená mineralita a čerstvosť citrusov a borievok, spolu s hrejivými a sladkými tónmi kvetov.
Približne dve tisíc rokov sa vyrába Burgundské víno, jeho typickými vlastnosťami je šumivosť, ktorá je tradovaná dve storočia. Vymedzená zemepisná oblasť Yonne, Côte-d’Or, Saône-et-Loire a Rhône, ktorá je založená na reliefoch tradične venovaných vinohradníctvu na území s celkovou rozlohou viac ako 250 km siahajúcich zo severu na juh.
Burgundské víno sa pestuje tristo obcí, ktoré spolu vytvárajú oblasť nazývanú Crémant de Bourgogne. Označenie chráneného pôvodu bolo zaznamenané 17. Októbra 1975 takže Crémant de Bourgogne sa dnes vyrába v Yonne, Côte d’Or, Saône et Loire a Rhône.
Víno je známe aj pod štyrmi rôznymi názvami. Vyrába sa z tradičných burgundských odrôd, ktoré sa ďalej delia na rulandské modré, chardonnay, rulandské biele a rulandské šedé. Tou druhou kategóriou je gamay noir, aligoté. Väčšina vín sa však vyrába z pinot noir a chardonnay. Celková produkčná plocha v oblasti Burgundsko dnes predstavuje rozlohu 2861 ha. O výrobu vína sa stará 386 dedín, víno produkuje 1685 výrobcov, ročne sa ho dokáže vyprodukovať 231 719 hl. na export sa dostane približne 38% ročnej produkcie, a predá sa tak 19 miliónov fliaš za rok.
Titulka