Grammy Awards 2025 (Víťazi, nominácie a história)

Prvé udeľovanie cien sa konalo 4. mája 1959 na počesť úspechov hudobných umelcov za rok 1958.

Udeľovanie cien Grammy 2025 sa konalo 2. februára v Crypto.com Arene v Los Angeles. Ceremóniu už piatykrát po sebe moderoval Trevor Noah.

Nominácie a víťazi

Beyoncé viedla s 11 nomináciami, čím prekonala doterajší rekord Lauryn Hill z roku 1999. S celkovým počtom 99 nominácií počas svojej kariéry sa stala najviac nominovaným umelcom v histórii Grammy.

Kendrick Lamar získal päť cien, vrátane Nahrávky roka a Skladby roka za „Not Like Us“, čím sa stal druhým rapovým umelcom, ktorý získal obe tieto ocenenia po Childish Gambinovi v roku 2019.

Beyoncé si odniesla tri ceny, vrátane Albumu roka a Najlepšieho country albumu za „Cowboy Carter“. Stala sa tak prvou černošskou umelkyňou, ktorá získala cenu za Najlepší country album, a prvou černošskou ženou, ktorá získala Album roka od roku 1999.

Chappell Roan bola ocenená ako Najlepší nový umelec. Sabrina Carpenter získala ceny za Najlepší popový vokálny album a Najlepší popový sólový výkon.

Kendrick Lamar získal ceny za Nahrávku roka a Skladbu roka (Not Like Us), zatiaľ čo Beyoncé vyhrala Album roka a Najlepší country album (Cowboy Carter). Chappell Roan bola ocenená ako Najlepší nový umelec.

Sabrina Carpenter získala ceny za Najlepší popový vokálny album a Najlepší popový sólový výkon (Espresso). V kategórii Najlepší metalový výkon zvíťazila Gojira s Marinou Viotti (Mea Culpa).

História cien Grammy

Ceny Grammy, pôvodne nazývané Gramophone Awards, vznikli v roku 1959 ako ocenenie pre výnimočné úspechy v hudobnom priemysle. Cieľom bolo vytvoriť obdobu filmových Oscarov a televíznych cien Emmy, ktorá by oceňovala výnimočné hudobné výkony. Názov „Grammy“ je odvodený od slova „gramofón“, čo odkazuje na trofej v tvare starožitného gramofónu.

Od svojho vzniku sa ceny Grammy stali jedným z najprestížnejších ocenení v hudobnom priemysle, každoročne oceňujúcim výnimočné talenty naprieč rôznymi žánrami a kategóriami.

Titulka