Koreniny v kuchyni

Koreniny je nenahraditeľnou súčasťou svetovej kuchyne už tisíce rokov.

Koreniny v kuchyni

Koreniny môžu nielen vylepšiť chuť pokrmov, ale aj prispieť k ich zdravotným benefitom, ako je zlepšenie trávenia alebo posilnenie imunity. Je dôležité správne skladovať koreniny v hermeticky uzavretých nádobách a na suchom mieste, aby si zachovali svoju čerstvosť a intenzívnu chuť.

Okrem toho, že pridáva jedlám chuť a arómu, korenie prináša aj niekoľko zdravotných výhod. Mnohé druhy korenia majú protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné účinky. Niektoré druhy môžu pomôcť znižovať hladinu cholesterolu, regulovať cukrovku a podporovať trávenie.

Čierne korenie

Čierne korenie, pochádzajúce z plodov rastliny Piper nigrum v južnej Indii, je univerzálne používané v kuchyniach po celom svete. Jeho zelené plody menia farbu na čiernu počas sušenia, pričom zelené, čierne a bielo korenie pochádzajú z rovnakej rastliny, no sú spracované odlišnými spôsobmi.

Obsahuje piperín, alkaloid zodpovedný za ostrú chuť, ale aj za mnohé zdravotné benefity, vrátane protizápalových a antioxidantových vlastností.

Čierne korenie má dlhú históriu v tradičnej ázijskej a ayurvédskej medicíne, kde sa využíva na liečbu rôznych ochorení, vrátane tráviacich problémov. Piperín podporuje trávenie a zlepšuje vstrebávanie živín, pričom korenie obsahuje aj antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom.

Antibakteriálne účinky piperínu mu umožňujú pomáhať v boji proti bakteriálnym infekciám.

Cesnak

Cesnak, pôvodom zo Stredomoria, je kulinársky a liečivý poklad so zaujímavými aspektmi. Jeho strúčiky obsahujú alicín, antivírusovú a antibakteriálnu zlúčeninu, ajo s protirakovinovými účinkami a síru, ktorá podporuje detoxikáciu organizmu. Používal sa v tradičnej medicíne na liečbu rôznych ochorení.

Cesnak môže podporovať imunitný systém a pravidelná konzumácia sa spája so znížením cholesterolu a lepším srdcovým zdravím. Jeho kulinárne využitie je nevyhnutné vo svetovej kuchyni a v záhradníctve sa často používa na odstraňovanie hmyzu.

Napriek týmto výhodám je potrebná opatrnosť, najmä u pacientov užívajúcich krvohniezdačky, keďže cesnak môže ovplyvniť krvný tlak a zrážanlivosť krvi.

Škorica

Škorica, pôvodom z tropických oblastí Ázie, najmä z Cejlónu a Číny, je korenina z vnútornej kôry stromu Cinnamomum s rozlišujúcimi sa druhmi, ako je jemná Ceylonská škorica a intenzívnejšia Kassijská škorica.

Obsahuje cinamaldehyd, ktorý prispieva k jej charakteristickej aróme a má liečivé vlastnosti, vrátane antioxidantov a protizápalových účinkov.

Škorica je známa aj pre svoju schopnosť regulovať hladinu cukru v krvi a podporovať trávenie stimuláciou tráviacich štiav. V kuchyni sa často využíva v sladkých jedlách a koreninových zmesiach pre mäso.

Zdroj: magazin-zivotny-styl.com

Kurkuma

Kurkuma, pestovaná predovšetkým v teplých a vlhkých oblastiach juhovýchodnej Ázie, vyniká nielen svojou výraznou žltou farbou, ale aj liečivými vlastnosťami.

Aktívnou zložkou je kurkumín, antioxidant s protizápalovými účinkami, čo vysvetľuje jej historické využitie v tradičnej indicko-ázijskej medicíne Ayurvéda. Kurkuma podporuje imunitný systém a môže prispievať k ochrane srdcového zdravia reguláciou cholesterolu a krvného tlaku. Výskumy naznačujú jej potenciálne protirakovinové a neuroprotektívne účinky.

Okrem toho má kurkuma liečivý vplyv na pokožku, zmiernuje zápaly a podporuje zdravú pleť. V kuchyni je neodmysliteľnou súčasťou mnohých ázijských jedál, poskytujúc svoju charakteristickú chuť a farbu.

Paprika

Paprika, pôvodom z Ameriky, sa stala nenahraditeľným koreňom s rôznymi chuťovými a farebnými variantami.

Tento plod rodu Capsicum ponúka nielen kulinárske možnosti, ale aj zdravotné výhody. Sladká paprika je významným zdrojom vitamínu C a antioxidantov, ktoré podporujú imunitný systém a bojujú proti voľným radikálom.

Pikantná paprika obsahuje kapsaicín, ktorý nie len dodáva jedlám štipľavosť, ale má aj termogénne vlastnosti a môže pomáhať pri spaľovaní kalórií.

Zázvor

Zázvor, pôvodom z juhovýchodnej Ázie, je nielen kulinárskym koreňom, ale aj významným prírodným liečivom.

S biologicky aktívnymi zložkami ako gingerol, zingerón a šogaol, má zázvor silné protizápalové účinky, pomáhajúce pri zmiernení zápalov a ochorení spojených so zápalom. Jeho stimulačný účinok na enzýmy v tráviacom trakte zlepšuje trávenie a zmiernuje tráviace problémy.

Zázvor tiež môže pomáhať znížiť bolesť, bojovať proti úzkosti, posilňovať imunitný systém a pôsobiť preventívne pri prechladnutí. Obsahuje antioxidanty a je kulinársky využívaný na ochutenie rôznych jedál.

Koriander

Koriander, bylina pôvodom z juhovýchodnej Európy a južnej Ázie, je výnimočným koreňom so širokým využitím. Jeho dvojaké využitie zahŕňa koriander, ktorý tvoria lístie a stonky, a koriandrové semená, ktoré majú sladko-pálivú chuť.

S charakteristickou citrusovou, sladkou a pikantnou chuťou a osviežujúcou vôňou je koriander neodmysliteľnou súčasťou ázijskej, stredozemnej a mexickej kuchyne.

Okrem kulinárskych aplikácií má aj liečivé vlastnosti, podporuje trávenie a má antioxidantové účinky. Koriandrové semená sa používajú na ochutenie pečiva, mäsa a koreninových zmesí. Zaujímavý je aj genetický fenomén, kedy niektorí ľudia vnímajú chuť koriandru ako mydlovú.

Rozmarín

Rozmarín, aromatická bylina pochádzajúca z oblastí Stredozemia, sa vyznačuje jemnými ihlicami a intenzívnou vôňou. Jeho listy sú nielen neodmysliteľnou súčasťou mnohých kulinárskych receptov, ale aj zdrojom liečivých zložiek, ako sú antioxidanty a éterické oleje, ktoré prispievajú k jeho prospešným účinkom na zdravie.

Okrem toho je rozmarín známy svojimi antibakteriálnymi a antimikrobiálnymi vlastnosťami a môže stimulovať trávenie.

Jeho príjemná vôňa ho robí obľúbeným aj v aromaterapii, kde sa využíva na podporu relaxácie a zlepšenie nálady. Rozmarín má dlhú tradíciu v ľudovom liečiteľstve a je symbolom lásky, pamäti a oddanosti.

Zdroj: living.iprima.cz

Majorán

Majorán, aromatická bylina pôvodom z oblastí Stredozemia a západnej Ázie, je ceněným koreňom s jemnou chuťou a vôňou. Jeho listy, pripomínajúce chuťovo mätu alebo tymián, sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých kulinárskych receptov, kde dodávajú jedlám jemnú a príjemnú arómu.

Okrem kulinárskeho využitia majú majoránove listy aj liečivé vlastnosti, tradične využívané na podporu trávenia a zmierňovanie tráviacich problémov. Majú aj antimikrobiálne účinky, pomáhajúce v boji proti niektorým infekciám.

S výživovou hodnotou obsahujúcou vitamíny A a C, železo a vápnik, prispieva majorán k celkovému zdraviu a ochrane buniek pred poškodením voľnými radikálmi. Voľne dostupný v mnohých kuchyniach, majorán nájdeme nielen v koreninových zmesiach, ale aj vo forme oleja alebo octu.

Oregano

Oregano, aromatická bylina s pôvodom v oblastiach Stredozemia a západnej Ázie, je výnimočným kulinárskym a liečivým pokladom.

Jeho výrazná chuť, pikantný nádych a charakteristická vôňa z neho robia neodmysliteľnú súčasť mnohých koreninových zmesí, najmä v talianskej a gréckej kuchyni.

Oregano sa využíva na ochutenie pizza, omáčok, polievok a mäsových jedál. Okrem kulinárskych vlastností má aj tradičné využitie v liečivom sektore, kde sa v minulosti používalo na podporu trávenia a zmierňovanie žalúdočných problémov.

Oregano obsahuje špecifické látky, ako sú karvakrol a tymol, ktoré mu poskytujú antimikrobiálne a antioxidačné účinky. Vitamíny K, železo, vápnik a mangán sú ďalšími prospešnými prvkami. V ľudovej medicíne sa oregano tradične využívalo na liečbu prechladnutia a respiračných problémov.

Korenie je skutočným kľúčom k bohatej chuťovej palety a zdraviu. Jeho rozmanitosť nám umožňuje experimentovať s rôznymi kombináciami a vytvárať jedinečné kulinárske zážitky.

Titulka