Krapfen

Ich názov sa spája aj so slanou verziou, vtedy sa najčastejšie plnia mäsom alebo zeleninou, často sú prílohou k hydine alebo divine.

Krapfen

Krapfen, alebo šišky pochádzajú z Nemecka. Pripravujú sa z kysnutého cesta, ich povrch je zlatistý, vyprážaný a chrumkavý, vo vnútri sú ľahké a mäkké.

Krapfen vznikli v 9. storočí a v nemeckých knihách sa objavili v 14. Storočí. Najčastejšie sa plnia džemom, pudingom, alebo sú po povrchu poprášené práškovým cukrom, alebo poliate čokoládou.

V minulosti bola ich výroba spojená s karnevalmi, oslavami, ktoré predchádzali pôstu. V Nemecku ich poznajú ako Berliner, v Poľsku sa volajú packi alebo krepel, v Maďarsku sú to fánk, na Slovensku sú to šišky a v Česku koblihy, v Slovinsku krofi, v južnej Európe – Chorvátsku, Bosne a Srbsku ich volajú krofne, v Rusku sú známe ako pyshki a vyrábajú ich podľa pôvodného receptu z roku 1960.

V Portugalsku sa plnia džemom a odtiaľ sa rozšírili až na Havaj. V Rumusku sa plnia lieskovými orechmi a volajú ich gogoase.

V južnom Tirolsku sú známe ako Bomboloni, v nemecky hovoriacich oblastiach sa uprednostňuje variant s džemom. V oblastiach s taliansky hovoriacim obyvateľstvom ich vyrábajú a plnia vanilkovým krémom.  

V Grécku sa pripravujú z kysnutého cesta so škoricou a medom, zvyknú sa posypať glazovaným cukrom, alebo práškovým. Volajú ich loukoumades, majú tvar guličky alebo prstenca.  

Zdroj: salepepe.it

Ingrediencie

Cesto

  • 500 g hladkej múky
  • 75 g cukru
  • 1 balenie (7 g) sušeného droždia
  • 250 ml mlieka
  • 75 g masla (roztopeného)
  • 2 veľké vajcia
  • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu
  • 1/4 čajovej lyžičky soli
  • (Voliteľné) 1/4 čajovej lyžičky citrónovej kôry

Plnka

  • 200 g ovocného džemu (napr. maliny, jahody, slivky)

Posýpka

  • 100 g práškového cukru

Vyprážanie

  • Rastlinný olej (napr. slnečnicový alebo repkový)

Postup

  1. V malej miske zahrej mlieko na izbovú teplotu. Pridaj sušené droždie a lyžicu cukru, premiešaj a nechaj stáť 5-10 minút, kým sa droždie začne peniť.
  2. V veľkej miske zmiešaj múku, zvyšný cukor, soľ a citrónovú kôru (ak používaš). Urob v strede jamku, kde pridaj peniaci kvások, roztopené maslo, vajcia a vanilkový extrakt. Miešaj, kým sa všetky ingrediencie nespoja a nevytvorí sa mäkké, pružné cesto.
  3. Cesto premiestni na jemne pomúčenú plochu a hnet 5-7 minút, kým nebude hladké a elastické. Umiestni ho do mierne naolejovanej misy, zakry utierkou alebo plastovou fóliou, a nechaj kysnúť na teplom mieste 1-1,5 hodiny, alebo kým sa cesto zdvojnásobí.
  4. Po vykysnutí cesto jemne premiešaj a rozvaľkaj na hrúbku asi 1 cm. Pomocou kruhovej formy alebo pohára (asi 7-8 cm v priemere) vykrajuj kruhy. Môžeš tiež použiť menšiu formu na vytvorenie menších krapfenov.
  5. Vykrojené kruhy umiestni na plech pokrytý papierom na pečenie, zakry a nechaj kysnúť ešte 30 minút.
  6. V hlbokej panvici alebo fritovacej nádobe zohrej dostatočné množstvo oleja na 170-180 °C.
  7. Opatrne vkladaj kysnuté kruhy do horúceho oleja (nepreplňuj panvicu) a vyprážaj 2-3 minúty z každej strany, alebo kým nie sú zlatisté a chrumkavé. Pomocou sitka alebo pinzety ich vyber a nechaj odkvapkať na papierových utierkach.
  8. Po vychladnutí Krapfenov jemne narež hornú časť alebo použi cukrárske vrecko so špičkou, aby si naplnil Krapfenov ovocným džemom.
  9. Posyp Krapfen práškovým cukrom pred podávaním.

Najlepšie je ich konzumovať za tepla, no zvyknú sa skladovať pod vekom alebo uzatvorenou nádobou.

Titulka