Mangovník je mohutný strom, jeho korene sú veľmi hlboké, dospelý strom dorastie do výšky dvadsaťpäť metrov. Vďaka svojím rozmerom čerpá veľa energie zo slnka a z pôdy minerálne látky.
Strom pochádza z Indie, no časom sa jeho pestovanie rozšírilo do rôznych kútov sveta. Najviac sa pestuje v subtropickom a tropickom podnebí, Brazílijí, Mexiku, Pakistane, Afrike, Madagaskare, alebo v Keňi. Veľkosť aj farba manga je častokrát rozdielna. Zrelý plod môže byť veľký ako pomaranč alebo melón. Rovnako farba manga môže byť zelená, žltá, oranžová, či červená. Mango ma veľa prírodného farbiva karoténu. Karotén chráni bunky pred nadmerným slnečným žiarením, je výlučne rastlinného pôvodu a nedokáže byť vytvorený žiadnym živočíchom ani človekom.
Karotén je väčšinou červené alebo oranžové farbivo, my s ním najčastejšie prichádzame do kontaktu pri paradajkách a mrkve. V tomto prírodnom farbive vzniká vitamín A. Vitamín A je často nazývaný aj retinol a je nevyhnutný pre rast kostí a zubov, obzvlášť pre zdravý vývoj tela. Veľmi dôležitý vitamín pre zdravý zrak.
Mango je bohaté aj na vitamíny typu B, E a C. Vitamín E je antioxidant, má priaznivý vplyv na ľudské telo a rovnako ho chráni pred pôsobením nežiadúcich voľných radikálov. Vitamín E spomaľuje starnutie buniek a má pozitívny vplyv na plodnosť. Vitamín B6 sa zvykne nazývať aj pyridoxín okrem rastlín je tento vitamín aj v živočíšnych produktoch. Najlepšími zdrojmi vitamínu B je bravčové mäso, pečeň, makrela, vajcia, droždie, banány, zemiaky, kapusta, špenát, kel, avokádo, mrkva, orechy, obilniny, chlieb.
Zdroj: recipes.timesofindia.com
Mango obsahuje aj ďalšie látky, ktoré majú pozitívne účinky na činnosť ľudského tela. Niacín je dôležitým zdrojom pre uvoľnenie energie z potravy, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Ďalšími zdrojmi niacínu v potravinách sú pečeň, tuniak. Morka, slnečnicové jadierka, fazuľa, hrach, mlieko, vajcia, brokolica, mrkva, listová zelenina. Kyselina pantotenová – je nevyhnutná pre metabolizmus. Zlepšuje kvalitu vlasov, pokožky a nechtov.
Meď – sa podieľa na stavbe kostí a centrálneho nervového systému. Je súčasťou kolagénu aj proteínu. Spolu so železom sa podieľajú na krvotvorbe. Zmierňuje kŕče a podieľa sa na tvorbe farbiva melanínu. Meď sa nachádza aj v iných potravinách napríklad v orechoch, ovsených vločkách, droždí, tmavej čokoláde, malinách a hubách. Zo živočíšnych zdrojov sú najbohatšie v hovädzej pečeni, homároch, ustriciach a chobotniciach.
Horčík – jeho dostatok v potrave je dôležitý pre činnosť svalov a nervov, stavbu kostí, uvoľňuje energiu z potravy, udržuje obehový systém, mierni depresie, má vplyv na zdravie zubov. Horčík sa nachádza v banánoch, mandliach, orechoch, tmavej listovej zelenine, obilí, celozrnnom pečive. Priemerný denný príjem horčíka v potrave by mal byť 300 mg za deň.
Mangán – je nevyhnutný pre vývoj chrupavkového tkaniva. Mangán sa v tele podieľa na látkovej premene bielkovín, tukov a cukrov.
Zinok – je dôležitý pre imunitný systém. Pomáha pri hojení rán, rastu a vývoju plodu v priebehu tehotenstva. Zinok je dôležitý pri obnove buniek, pri činnosti mozgu a svalov. Keď zjeme mango pred spaním, fytochemikálie z ovocia s aminokyselinami a fruktózou poputujú do mozgu a to pomáha najmä ľudom, ktorý majú problémy so spánkom. Mango by ste si mali určite pridať do svojho jedálnička ak máte nielen nepokojný spánok, ale ste náladový, unavený, spomalený, máte zvýšenú alebo zníženú funkciu štítnej žľazy, zlé videnie, svalové kŕče, poruchy a problémy s trávením alebo pečeňou. Má vplyv na cholesterol a krvný tlak.