Medvedí cesnak má široké použitie v kuchyni, je zdravý

Medvedí cesnak sa najčastejšie vyskytuje v Európe a severnej Ázii.

Medvedí cesnak

Medvedí cesnak na Slovensku rastie na celom území, je úplne bežné ho nájsť na nížinách aj v horských oblastiach. Ľahko sa rozmnožujú, sadia sa ako cibuľky na jeseň, ale dokážu sa rozmnožovať aj samé. Listy cesnaku sa zvyknú zberať tesne pred kvitnutím, v mesiacoch apríl a máj.

Cibuľky sa sadia v septembri a októbri. Rastlina dokáže vyrásť až do výšky 50cm, a zvyčajne rastie na veľkých plochách.

Tvarom pripomína podlhovastú zelenú rastlinu, ktorej listy vyrastajú priamo z cibule. Medvedí cesnak je trvalka a najčastejšie rastie na podmočených miestach, mierne kyslých a tienistých.

Bežne ju nájdeme v listnatých lesoch. Dobre odoláva mrazom. Obsahuje vitamín C, vitamín E, provitamín A, minerálne soli, fosfor, draslík a horčík.

Medvedí cesnak sa používa čerstvý, pretože ako sušený stráca aktívne látky. Má silnú arómu, no o niečo slabšie liečivé vlastnosti ako kuchynský cesnak. Pomáha s liečbou horných dýchacích ciest, a jeho listy sú výbornou surovinou na výrobu polievok.

Ako ochucovadlo sa výborne hodí do polievok, šalátov, majonézy, či bylinkového masla. Už nazbieraný je ho najlepšie skladovať v chlade a tme, ideálne vo vrecúšku a chladničke.

Listy medvedieho cesnaku vydržia čerstvé aj štyri dni, no kvety je najlepšie použiť čerstvé.

Zdroj: slovensketrvalky.sk

Medvedí cesnak sa odporúča dobre poumývať v studenej vode a zbaviť sa tak blata a malých červíkov plaziacich sa medzi listami. Listy tak môžeme nakrájať do šalátov a kvet použiť rovnako ako pažítku.

Väčšie, už trochu zvädnuté listy je možné použiť ako špenát, alebo ho zmiešať z olejom do pesta alebo dresingu. Výborne sa hodí k jahňaciemu mäsu, pstruha, lososu a so zemiakmi. Skvelým receptom, kde by sa dal medvedí cesnak využiť sú lazagne.

Stačí ak si olivový olej rozohrejeme v hrnci a osmažíme si huby do hneda. Pridáme šalotku, cesnak a všetko spolu varíme niekoľko minút. Pridáme biele víno, paradajkový pretlak, a zmes zredukujeme. Nakoniec trochu okoreníme a odstavíme z plameňa. Rúru si predhrejeme na 200 stupňov.

Do mixéra vložíme medvedí cesnak a mlieko a spolu ho rozmixujeme. Maslo zohrejeme v hrnci a pridáme trochu múky, muškátový oriešok a vymiešame pastu, ktorú povaríme do tmava. Tú potom postupne pridávame do mlieka s cesnakom, ktoré privedieme do varu a nepretržite šľaháme. V miske si zmiešame syr a dve tretiny húb. Huby, ktoré ostali použijeme na dno zapekacej misy.

Následne nalejeme viac ako štvrtinu bielej omáčky, na ktorú položíme syr, a navrstvíme platy cestovín. Tento krok opakujte a na vrch dáme poslednú vrstvu cestovín a zalejeme omáčkou a nastrúhaným syrom. Pečieme v rúre 25-30 minút, pred podávaním necháme odstáť aspoň 10 minút. 

Titulka