Pastrami je lahôdka, ktorá má svoje korene v židovskej kuchyni a jej cesta do gastronomického srdca mnohých sa skutočne stala fascinujúcou púťou. Pastrami má svoje korene v rumunskom jedle známom ako „pastramă.“ Toto mäso bolo poctivo konzervované pomocou soli a korenín. Keď sa Židia presťahovali do New Yorku, priniesli so sebou túto tradíciu. Americký pastrami, ktorý vznikol v New Yorku, sa stal úspešnou úpravou pôvodného receptu.
Pastrami je známe svojou bohatou chuťou, ktorá je výsledkom zmesi soli, korenín a procesu údenia. Mäso je šťavnaté a má výrazný, korenistý nádych. Jeho textúra je spravidla mäkká, čo z neho robí ideálnu voľbu pre sendviče alebo ako súčasť pikantných jedál. Pastrami sa vyznačuje svojou všestrannosťou, čo umožňuje jeho konzumáciu rôznymi spôsobmi.
Jedným z najznámejších spôsobov je v sendviči, kde sa pastrami často kombinuje s horčicou, kyslou kapustou a syrom na tmavom ražnom chlebe. Okrem toho sa pastrami často podáva ako súčasť niektorých tradičných jedál, ako napríklad pastrami reuben alebo pastrami pizza.
Zdroj: vogue.fr
Pastrami sa rýchlo stal populárnym jedlom nielen v židovskej kuchyni, ale aj po celom svete. Jeho bohatá chuť a jedinečný spôsob prípravy získali srdcia gurmánov a milovníkov dobrého jedla.
Dnes nájdete pastrami na menu mnohých reštaurácií a jedálenských zariadení na všetkých kontinentoch. Pastrami je jedným z tých jedál, ktoré majú schopnosť spájať tradíciu s chuťou v každom kúsku. Jeho cesta z rumunskej dediny do pulzujúceho srdca New Yorku a odtiaľ do celého sveta je príbehom o chuti, vytrvalosti a láske k dobrej kuchyni. Ak ste ešte nemali príležitosť ochutnať pastrami, určite je čas dať mu šancu a objaviť jeho jedinečný svet chuťových zážitkov.
Ingrediencie
- 2 kg hovädzieho mäsa (napríklad hovädzí plátok alebo krk)
- 1 šálka soli
- 1/2 šálky mletého čierneho korenia
- 1/2 šálky mletého koriandru
- 1/4 šálky mletého kmínu
- 1/4 šálky hroznového cukru
- 4 strúčiky cesnaku (rozdrvené)
Postup
- Mäso dôkladne osušte papierovým uterákom.
- V miske zmiešajte soľ, mleté čierne korenie, mletý koriander, mletý kmín, hroznový cukor a rozdrvený cesnak.
- Obe strany mäsa rovnomerne potrite zmesou.
- Mäso nechajte v chladničke marinovať minimálne 24 hodín. Môžete ho nechať aj 2-3 dni pre hlbší a bohatší chuťový zážitok.
- Predhrejte dymovú pec na teplotu 110°C.
- Mäso vyberte z chladničky a nechajte ho asi 1-2 hodiny dosiahnuť izbovú teplotu.
- Dymte mäso v dymovej peci, kým nedosiahne vnútornú teplotu 70-75 °C.
- Pastrami je skvelé v sendvičoch, napríklad v chlebíku so žemľovou horčicou a kyslou kapustou.