The Matrix Resurrections (Svet digitálnej ilúzie)

Režisérkou filmu sa tentoraz stala Lana Wachowski, ktorá sa rozhodla pokračovať v príbehu Nea a Trinity v novej, prekvapivej podobe.

Film The Matrix Resurrections je pokračovaním kultovej trilógie, ktorá sa zameriava na svet digitálnych ilúzií, v ktorých sa realita a fantázia neustále prelínajú. Režisér Lana Wachowski opäť prináša divákom fascinujúci pohľad na virtuálny svet, v ktorom ľudia žijú v nevedomosti, zatiaľ čo ich telesné bytosti sú v skutočnosti uväznené v masívnej digitálnej sieti. Tento film prináša novú kapitolu príbehu, kde Neo, alias Thomas Anderson, musí čeliť svojim predchádzajúcim rozhodnutiam a opäť sa postaviť digitálnemu systému Matrix.

Film The Matrix Resurrections, ktorý mal premiéru v roku 2021, priniesol fanúšikom kultovej sci-fi série návrat do ikonického sveta plného virtuálnej reality, filozofických otázok a akčných súbojov.

Príbeh The Matrix Resurrections sleduje Thomasa Andersona, známeho ako Neo (Keanu Reeves), ktorý sa zdanlivo vrátil do bežného života a nič si nepamätá zo svojho predošlého osudu. Pracuje ako vývojár videohier, pričom jeho najslávnejším titulom je hra The Matrix, ktorá čerpá z jeho dávno zabudnutých spomienok. Neo však čoraz viac pochybuje o realite, v ktorej žije, a keď do jeho života vstúpi nová verzia Morphea (Yahya Abdul-Mateen II), začína odhaľovať pravdu.

Súčasťou deja je aj Trinity (Carrie-Anne Moss), ktorá si však nepamätá Nea ani udalosti z minulosti. Nové postavy a nečakané dejové zvraty prinášajú čerstvý pohľad na mytológiu Matrixu, pričom film sa pohráva s témami identity, lásky a osudu.

Lana Wachowski sa rozhodla pre vizuálne odlišný prístup oproti pôvodnej trilógii. Zatiaľ čo prvé filmy boli známe svojou temnou kyberpunkovou estetikou, The Matrix Resurrections ponúka živšie farby a odvážnejšiu kameru. Akčné scény sú dynamické, avšak niektorým fanúšikom chýbala ikonická choreografia súbojov, ktorou boli prvé filmy preslávené.

Hudbu mal na starosti skladateľ Johnny Klimek spolu s Tomom Tykwerom, pričom soundtrack sa snaží nadviazať na atmosféru pôvodných filmov, no prináša aj moderné prvky. The Matrix Resurrections si získal zmiešané reakcie. Niektorí diváci ocenili nový prístup k príbehu a sebareflexívny meta-naratív, ktorý sa hrá s očakávaniami publika. Iní však kritizovali pomalšie tempo filmu a absenciu niektorých obľúbených prvkov z predošlých častí.

Film sa nesnaží byť len pokračovaním, ale aj komentárom na súčasnú popkultúru, rebooty a vplyv pôvodného Matrixu na filmový priemysel. Či už si diváci film obľúbili alebo nie, jedno je isté – The Matrix Resurrections ponúkol jedinečný návrat do kultového sveta a opäť otvoril diskusie o realite a slobodnej vôli.

Titulka