Surový kel sa skladá z vody, bielkovín, tuku. Má pomerne vysoký obsah potravinovej energie, čo predstavuje 207 KJ a vitamín K. Je rovnako bohatým zdrojom vitamínu A, vitamínu C, vitamínu B6, draslíka a mangánu. Je zdrojom tiamínu, riboflavínu, kyseliny pantoténovej, vitamínu E, minerálov, železa, vápnika, horčíka a fosfóru.
Kel je zdrojom karotenoidov a luteínov. Podobne je to s brokolicou, ktorá pozitívne ovplyvňuje ľudské zdravie. Má vysoký obsah kyseliny šťaveľovej a ferulovej. V Holandsku je tradičným jedlom najmä v zimnom období. Podáva sa so zemiakovou kašou, slaninou, alebo údenou klobásou. V Nemecku, Škótsku a Portugálsku sa považuje za základ v kuchyni. V Taliansku je kel zložkou polievky Ribolita. V Írsku sa mieša so zemiakovou kašou, výsledkom je tradičné jedlo Colcannon a zvykne sa podávať s klobásou.

Zdroj: zelenyjezko.sk
Na Srí Lanke sa podáva s ryžou. Tradičným je jedlo Kale mallung. Kel sa pestuje aj ako okrasná bylina, vo vnútri listov je ruža. Tá môže byť biela, červená, ružová, levanduľová, modrá, alebo fialová. Medzi okrasné druhy patria: páví kel, korálový princ, korálová kráľovná, farebný kel a kel chidori. Listy kelu sa používajú ako dekorácia svadobných kytíc.